اخبار سایت, بیوگرافی, دکوراسیون, زیباسازی فضا

نقش فرش در زیباسازی فضا

فرش در دکوراسیون

استفاده از فرش از دیرباز در میان ایرانیان مرسوم بوده و عنصری مهم در ایجاد آرامش در منازل و زیباسازی آن‌ها به‌شمار می‌رفته است. اما اهمیت فرش در چیدمان، تنها به ایرانیان و زمانهای دور محدود نمی‌شود و امروزه نیز شاهد دیدگاه‌های مثبت فراوانی به این هنر برجسته و در سایر کشورها هستیم. این موضوع را می‌توان در دیدگاه کارشناسان بسیاری از کشورهای مختلف مشاهده کرد. ادگار آلن پو در مقاله‌ای با عنوان فلسفه چیدمان به اهمیت جایگاه فرش در دکوراسیون منزل در کشورهای اروپایی و امریکایی به ویژه در سالهای اخیر اشاره می‌کند و آن را روح خانه یا آپارتمان بر می‌شمرد. وی همچنین با توجه به جایگاه بالای فرش معتقد است صرفاً کارشناسان توانایی نظر دادن در مورد آن را دارند. فرش‌ها در راستای اهداف متعددی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند؛ مانند محافظت از پا در مقابل سرمای کفپوش ها، کاهش سر و صدا هنگام قدم زدن به ویژه در آپارتمانها و اضافه کردن رنگ یا دکوراسیون به اتاق. آن‌ها همچنین می‌توانند آرامش خاصی را به منزل شما هدیه کنند و با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف جلوه زیبایی را به آن ببخشند.زیبایی منزل با فرش

 امروزه مهم‌ترین فاکتور در دکوراسیون منزل، پوشش کف آن است. حال کارشناسانی همچون داگلاس استاک و باربارا باران، ضمن پرداختن به اهمیت فرش در دکوراسیون آن را گزینه مناسبی برای این امر در نظر می‌گیرند. فرش به عنوان یکی از گرانترین وسایل خانه، در اولویت خرید قرار می‌گیرد که سایر وسایل می‌بایست با رنگ‌ها و الگوی آن هماهنگ شوند. فرش‌ها و قالیچه‌ها با کشیدن خطی پیرامون وسایل منزل، فضایی را درخانه ترسیم می‌کنند که در کنار یکدست نشان دادن آن‌ها، موجب تفکیک وسایل از سایر فضاها می‌شوند.

با انتخاب یک فرش مناسب می‌توانید اتاقی روشن‌تر، گرم و راحت در اختیار داشته باشید و حتی با انتخاب یک فرش گرانقیمت تر خود را فردی ثروتمندتر از آنچه هستید، معرفی کنید. این دو کارشناس به حس آرامشی اشاره می‌کنند که با اضافه کردن فرش به دکوراسیون خانه حاصل می‌شود. شما با قدم زدن بر روی یک سطح نرم‌تر و لوکس‌تر حس خارق العاده ای را تجربه خواهید کرد. تنوع موجود در رنگ و طرح فرش‌ها، افراد با سلیقه‌های متفاوت را راضی نگه می‌دارد؛ به این ترتیب شما قادر خواهید بود مطابق با سلیقه خود، فرش و قالیچه دلخواهتان را انتخاب کرده و لذت وافری را تجربه کنید. همچنین می‌توانید برای فضاهای مختلف منزلتان فرش‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مورد علاقه‌تان انتخاب و با هماهنگ کردن وسایل هر فضا با فرش مورد نظرتان هارمونی جالبی را خلق کنید و با فضاهای خیره کننده سلیقه زیبای خود را در معرض دید میهمانتان قرار دهید. امروزه علاقه به استفاده از فرش به نحو غیر قابل باوری قابل افزایش است و نه تنها در منازل مسکونی بلکه در مهمانپذیرها مانند هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، رستوران‌ها و حتی در فضاهای آموزشی و تجاری مانند ادارات نیز قابل مشاهده است. این امر موجب شده برای هر مکان، فرشی متناسب با آن طراحی و بافته شود.

 نقش فرش در ایجاد آرامش و در نتیجه جذب مشتری، مورد توجه گسترده هتل داران نیز قرار گرفته است. هتل‌های معروف، فرش‌های نفیس‌تر و زیباتری را انتخاب می‌کنند و سپس با تطبیق دکوراسیون خود با طرح و رنگ فرش انتخاب شده، محیط شیک و دلپذیری را برای مشتریان و در نتیجه جذب بیشتر آن‌ها فراهم می‌کنند. استفاده از فرش همچنین گرمای خانه را برای مسافران تداعی می‌کند. از جمله فرش‌های با اهداف تجاری می‌توان به دو گونه اصلی براد لوم و مدولار اشاره کرد. نام براد لوم از ماشین آلات عظیمی گرفته شده است که در بافت آن به کار گرفته شده‌اند که بر خلاف گذشته توسط کامپیوترها هدایت می‌شوند. این فرش با عرض ۳,۶۶ متر برای فضاهای بزرگتری از جمله لابی هتلها، سوییت‌ها یا بعضی اداره‌ها مناسب به نظر می‌رسد.

گونه مدولار نسبت به نوع اول مدرن‌تر به نظر می‌رسد و به دلیل برخورداری از رنگ‌ها و الگوهای متنوع، مورد علاقه گسترده طراحان دکوراسیون است. به علاوه قابلیت ارتجاعی زیاد آن موجب می‌شود قسمت‌های آسیب دیده به راحتی خارج و جایگزین شوند. این فرش، گونه‌ای عالی برای فضاهای اداری و کلاس‌های آموزشی به شمار می‌رود.

در نتیجه می‌توان گفت فرش، نقش غیر قابل انکاری در دکوراسیون فضاهای مختلف را داراست و نادیده گرفتن آن قطعاً از آرامش و جذابیت محیط می‌کاهد که حتی می‌تواند اهداف تجاری را نیز تحت پوشش خود قرار دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *